Nasze gimnazjum bierze udział w programie „Szkoła wolna od mowy nienawiści” stworzonym przez Stowarzyszenie Grup Inicjatyw Kulturalnych z Lublina, które od początku swojej działalności zajmuje się na edukacją artystyczną i wspieraniem młodego pokolenia oraz nauczycieli w rozwijaniu talentów i kompetencji artystycznych oraz rozszerzaniem i wzmacnianiem znaczenia kultury w edukacji.
Od września 2015 r. uczniowie klas I A, II A i B realizują projekt „Hate over – jestem wolny od mowy nienawiści”, którego celem jest podjęcie szeregu działań zmierzających do zmniejszenia zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie. Projekt, podzielony na trzy moduły: komunikację, asertywność i cyberprzemoc, łączy się ze sobą tematycznie.
Uczniowie, logując się do wirtualnego świata, fikcyjnego portalu społecznościowego, wcielają się w rolę internauty podejmującego decyzje w oparciu o pojawiające się fakty podnoszące problem mowy nienawiści. Gra jest innowacyjnym narzędziem wpisującym się w obecne tendencje wśród młodzieży, dzięki czemu zwiększa jej zaangażowanie.
Program nakierowany jest głównie na kształcenie umiejętności, które pomagają młodzieży radzić sobie z mową nienawiści – bardziej dojrzale funkcjonować w wirtualnym świecie.
Metody i formy zajęć umożliwiają młodzieży twórcze podejście do omawianych tematów i zachęcają uczniów do dzielenia się własnymi przemyśleniami i przeżyciami.
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie zgłębiają problematykę przemocy w Internecie, uświadamiają sobie istnienie problemu, kształcą umiejętności, które pomagają im radzić sobie z mową nienawiści w Internecie.
Realizatorzy projektu: Małgorzata Kata, Renata Sitarz, Barbara Cichoń

20160119_161105          20160119_161119