Szanowni Rodzice!

W kwietniu 2018r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. W celu popularyzacji czytelnictwa w ramach dofinansowania z programu oraz funduszy własnych zakupiliśmy do naszej szkolnej biblioteki ponad 1000 nowych pozycji książkowych. Na bieżąco realizujemy projekty edukacyjne, konkursy czytelnicze, zajęcia pozalekcyjne oraz zajęcia z edukacji czytelniczo – medialnej. Angażujemy się również w akcje czytelnicze na poziomie ogólnopolskim – Akcja „Jak nie czytam jak czytam” oraz na poziomie regionalnym.

Efekty naszych działań mogą być jednak duże lepsze, jeśli Państwo nas w nich wspomogą. Zachęcajcie zatem wraz z nami swoje dzieci do czytania, proponujcie im mądre i ciekawe książki, które będą poszerzeniem ich zainteresowań. Czytajcie wspólnie w domu, rozmawiajcie o przeczytanych pozycjach, zachęcajcie do odwiedzania najbliższej biblioteki – czy to szkolnej, czy publicznej. Takie działania przyczynią się nie tylko do pogłębiania więzi z dzieckiem, ale pogłębią również jego wyobraźnię, poszerzą słownictwo i rozwiną umiejętność komunikacji i budowania własnej wypowiedzi.

Wspólnie zachęcajmy młodzież do odwiedzania biblioteki szkolnej i zapoznawania się z zasobem naszego księgozbioru, który na dzień dzisiejszy liczy ponad 12 000 woluminów. Dysponujemy bogatym zasobem książek z literaturą młodzieżową, dziecięcą, fantastyką, literaturą fachową pomocną nauczycielom oraz rodzicom. W miarę naszych możliwości poszerzamy nasz księgozbiór, starając się sprostać zainteresowaniom i potrzebom czytelniczym naszych uczniów.

Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania – tę potrzebę się nabywa, a dzieci, którym zaszczepimy miłość do książek, będą również czytać w przyszłości. Zróbmy wszystko, aby naszym dzieciom czytanie nie kojarzyło się jako czynność nudna, wykonywana z przymusem, aby nie porzucali książki a rzecz telewizji, internetu czy gier komputerowych. Jeśli teraz „zaszczepimy” w dzieciach zainteresowanie książką to korzyści z niej płynące będą na całe życie – będą szansą na edukację i rozwój intelektualny i emocjonalny naszych dzieci.

Nauczyciel – bibliotekarz

Mirosława Stańczak