O szkole… Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Stalowej Woli istnieje już ponad 40 lat. To znana i ceniona w środowisku placówka oświatowa, szczycąca się dużymi osiągnięciami. Uczęszczało do niej już kilka pokoleń mieszkańców Stalowej Woli i najbliższych okolic. 5 czerwca 1992 r. nadano jej imię Energetyków jako efekt ścisłej i wieloletniej współpracy z pobliskim zakładem – Elektrownią Stalowa Wola. Od 1 września 2003 r. stanowi Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 z powstałym Gimnazjum nr 7.

Historia… „Wiosną 1962 roku, powstał Komitet Budowy Szkoły w Stalowej Woli – Południe, na czele którego stanął dyrektor Elektrowni Mieczysław Jedynak. Oznaczało to, że Elektrownia będzie łożyć na budowę, ale wtedy mówiono, że inwestycję realizuje się w czynie społecznym. Dzięki zaangażowaniu własnych pieniędzy można było liczyć na znaczące dotacje rządowe. Do nowej szkoły w Stalowej Woli – Południe miały uczęszczać dzieci ze Swołów, Chyłów, Ozetu i Malców. Najtrudniejszą sprawą było znalezienie odpowiedniej parceli. Z różnych koncepcji i projektów wybrano niezbyt szczęśliwą, ale jedyną bodajże możliwość. Szkołę usytuowano nad potokiem Jelnia, na skutek trudności przy powiększeniu parceli – zapisano w kronice szkolnej. Na wiosnę 1963 roku zaczęto budowę, ale po roku nastąpiła zmiana wykonawcy, na plac weszło Mieleckie Przedsiębiorstwo Budowlane i wtedy prace poszły o wiele sprawniej, tak że przyspieszono termin oddania budynku o kilka miesięcy, z planowanego grudnia na wrzesień 1965 roku.”(…)

Na podstawie książki „WZRASTANIE Stalowa Wola 1954 – 1973” Dionizego Garbacza.