Uczniowie gimnazjum ZSO nr 1 w Stalowej Woli realizują Ogólnopolski Projekt  „Badanie zapylenia atmosfery”

Badaj Klimat z Programem GLOBE

Zmiany klimatu to temat wyjątkowy: najwięcej mówi się o nim w kontekście globalnym, jednak skutki tego procesu są najbardziej odczuwalne w znacznie mniejszej, lokalnej skali. Globalne uwarunkowania klimatyczne wpływają bezpośrednio na lokalne zjawiska pogodowe. Te zaś determinują w znacznym stopniu zmiany, jakie zachodzą w środowisku przyrodniczym danego obszaru.

Dodatkowe działania edukacyjne, będące rozszerzeniem formuły Programu GLOBE, zaprojektowane w Polsce  w ramach edycji  Badaj Klimat z Programem GLOBE na lata 2012-2014, wpisują się znakomicie w GLOBE Student Climate Research Campaign, akcję prowadzoną na skalę międzynarodową.

Moduł B. Badanie zapylenia atmosfery

Moduł B realizowany jest we wspólpracy z dr hab. Krzysztofem Markowiczem z UW oraz metodykiem Anną Woźniak.

Wiek XX i początek XXI przyniosły niekwestionowane zmiany klimatu. Średnia temperatura na Ziemi w ciągu ostatnich 100 lat wzrosła o ok. 0.8oC osiągając poziom najwyższy od rozpoczęcia regularnych pomiarów meteorologicznych. Pomimo że fakty obserwacyjne są niepodważalne to jednak przyczyny tych zmian ciągle budzą wiele emocji. W ostatnich latach zanotowano znaczący postęp w zrozumieniu procesów klimatycznych odpowiedzialnych za obserwowany wzrost temperatury na Ziemi. Z dużym prawdopodobieństwem możemy dziś stwierdzić, że ocieplenie klimatu jest wywołane przemysłową działalnością człowieka. Jednak nie ulega też wątpliwości, że istotny (ale znacząco mniejszy) wkład wnoszą procesy naturalne, które zarówno obecnie jak i przed rewolucją przemysłową kształtowały klimat na Ziemi. O ile wpływ gazów cieplarnianych na ziemski system klimatyczny jest stosunkowo dobrze znany to oddziaływanie aerozoli na klimat budzi wiele kontrowersji.

koordynator Projektu  mgr Barbara Wilczyńska

 

[nggallery id=26]